Rusya’da öğrenciye kablosuz internet ismi gerekçesiyle hapis cezası

Rusya’nın başkenti Moskova’da bir öğrenci, kablosuz internet (Wi-Fi) adını ‘Slava Ukraini!’ (Zafer Ukrayna’nın!) olarak değiştirmesi üzerine 10 gün hapis cezası aldı.

BBC’nin aktardığına göre, Moskova Devlet Üniversitesi öğrencisi, Moskova’da hakim karşısına çıktı. 7 Mart Perşembe günü görülen duruşmada, erkek öğrenci ‘aşırılıkçı örgütlerin sembollerini’ sergilemekten suçlu bulundu. Öğrencinin Wi-Fi adı bir polis memuru tarafından yetkililere bildirildikten sonra çarşamba sabahı gözaltına alındığı belirtildi. Mahkeme belgelerine göre, yetkililer, öğrencinin üniversite yerleşkesi içindeki odasında arama yaptı, burada kişisel bilgisayarı ile Wi-Fi yönlendiricisini (reouter) buldu.

‘SLOGANI SINIRSIZ SAYIDA KİŞİYE TANITTI’

Mahkeme, öğrencinin, internet ağını ‘Slava Ukraini’ sloganını, Wi-Fi kapsamındaki sınırsız sayıda kullanıcıya tanıtmak için kullandığına’ hükmetti. 24 Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna savaşı bağlamında Ukrayna’ya destek mitinglerinde de sık sık duyulan slogan sebebiyle hakim karşısına çıkan öğrenci, ‘Nazi sembolizminin veya aşırılıkçı örgütlerin sembollerinin kamuoyuna açık bir şekilde sergilenmesinden’ suçlu bulundu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x